دردنـــــامه

زین آتش نهفته که در سینه من است، خورشید شعله‌ای است که در آسمان گرفت

دردنـــــامه

زین آتش نهفته که در سینه من است، خورشید شعله‌ای است که در آسمان گرفت

تنها ره سعادت
شهادت طلبی است

۲ مطلب در شهریور ۱۳۹۲ ثبت شده است

بسم الله العزیز

 

وَمَا لَکُمْ لَا تُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِینَ یقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَذِهِ الْقَرْیةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَل لَّنَا مِن لَّدُنکَ وَلِیا وَاجْعَل لَّنَا مِن لَّدُنکَ نَصِیرًا

 

آقای روحانی

رئیس جمهور ایران

من به عنوان یکی از بندگان آزاد خدای متعال و به عنوان کسی که دوست می‌دارد از مرام آزادگان تاریخ یعنی امیرالمؤمنین علی علیه السلام و اباعبدالله الحسین علیه السلام پیروی کند و به عنوان میراث‌خوار مرد دلیر دوران حضرت روح الله و پیرو حضرت سید علی خامنه‌ای به اندازه خودم و به اندازه هر آنچه پروردگار تعالی به من از جان و مال عنایت فرموده و علی رغم سکوت ضعف‌آلود خیلی از مدعیان اصولگرایی و حزب‌اللهی‌گری به شما هشدار می‌دهم مذاکره با امریکا راهی بی‌بازگشت برای شماست.

مذاکره با کشوری که عامل قتل میلیون‌ها زن و مرد و کودک در ایران، عراق، افغانستان، لبنان، فلسطین، ویتنام، امریکای لاتین، افریقا، میانمار، بوسنی، مصر، تونس، لیبی، بحرین، یمن و البته سوریه و هزاران نقطه دیگر جهان است و میلیاردها نفر در سراسر جهان را به انواع مختلف اقتصادی و فرهنگی به اسارت خود درآورده و ظلم و فقر و تبعیض و فساد را برای بشریت به ارمغان آورده و خود را به خاطر بی‌خدایی و بی‌دینی‌اش قبله تاریخ معرفی می‌کند و از هر فرصتی برای تداوم دیکتاتوری و زورگویی‌اش نهایت سوء استفاده را می‌کند و به تمام این کارهایش افتخار نیز می‌نماید نهایت بی‌شرمی و به معنی تأییدی بر وجود ننگین و کارهای شرم‌آور آن کشور است که روی تاریخ بشریت را سیاه کرده است.

کاری نکنید که بار دیگر جنبش سربداران در این خطه دلیران راه بیفتد و عدالت‌خواهان نشان‌تان بدهند که نهضت حضرت روح‌الله بیش از همیشه زنده است و افراد حقیر و کوچک و انقلابی‌های فرسوده‌ای مثل شما و بزرگ‌ترهای شما چه در داخل و چه در خارج به هیچ وجه یارای مقابله با مردم انقلابی ایران را ندارند. هرگز خیال نکنید که به شما اجازه خواهیم داد با فشارهای‌تان و با سستی این به اصطلاح اصولگرایان اتفاقی مانند صلح امام حسن علیه السلام بیفتد. ما می‌دانیم این‌ها زمینه‌چینی برای عاشوراست. این بار نتیجه چیز دیگری خواهد بود و این را خواهید دید. اگرچه خود نیز نیک می‌دانید که تکیه بر باد داده‌اید وگرنه این چنین عجولانه دامن از کف نداده و به شیطان بزرگ - این وارث چنگیز و قارون و یزید - لبخند نمی‌زدید و به کمک او دل نمی‌بستید.

احتمالاً می‌دانید ولی بنا به طبع‌تان نمی‌پذیرید که رأی به شما رأی به سازش نبود، رأی نه به دیکتاتوری پنهان اصولگرایان بود - که رهبری هم امروز متذکر آن شدند - و منتظر خوردن تودهنی سختی اولاً از امریکا و ثانیاً از ملت ایران به خاطر این رفتارهای ذلت‌بار باشید. در تاریخ ایران سرنوشت انسان‌های ذلیل زباله‌دان تاریخ بوده است.

مبارزه ما با امریکا مبارزه تمام نیکی‌ها و عدالت‌خواهی‌های تاریخ با تمام شیطان‌ها و فرعون‌ها و دیکتاتوری‌های تاریخ است. مبارزه‌ای که برای زمینه‌سازی ظهور انجام می‌دهیم و هرگز در آن راه مانند شما شک نکرده‌ایم.

آقای روحانی!

ما عضوی از جامعه جهانی که رأس آن امریکا باشد نیستیم. ما نمی‌خواهیم عضو سازمان مللی باشیم که در آن ظلم‌پذیر نبودن حکومت‌ها گناه است. ما نمی‌خواهیم عضوی از جامعه جهانی باشیم که در آن کشتن کودکان بی‌گناه غزه و بیرون کردن میلیون‌ها خانواده بی‌گناه فلسطینی برای شکل‌گیری دولت یهودی رفتاری خشونت آمیز نیست ولی زندانی شدن یک روزنامه‌نگار خائن در ایران برایش عین فاجعه و نقض حقوق بشر است. ما نمی‌خواهیم عضو نظام اقتصادی جهانی باشیم که جهانی شدن آن تنها به معنی افتادن بازار کشورهای ضعیف به دست شرکت‌های غول‌آسای امریکایی باشد و چیزی جز فقر و وابستگی برای آن کشورها به ارمغان نیاورد. ما نمی‌خواهیم عضوی از سیستمی باشیم که خود در حل مشکلاتش سخت درمانده است و با نارضایتی‌های مدنی گسترده و ناتوانی‌های فراوان از مدیریت اقتصادی خویش و پیش‌بینی چند سال روبروی خود هم عاجز است و هر روز برای درمان مشکلاتش جنگی جدید راه می‌اندازد.

آقای روحانی!

مردم ما به شما به خاطر مذاکره با امریکا رأی ندادند. حتی اگر لحظه‌ای چنین فکری کرده‌اید بدانید متوهم شده‌اید و البته شاید خود را به توهم زده‌اید چرا که رأی 25 میلیونی این مردم به مخالف سرسخت‌تان را حتماً از یاد نبرده‌اید. 9 دی را دیده‌اید، جنگ را چشیده‌اید و با چشمان خود مشاهده کرده‌اید که این‌ها مردمی هستند که ظرفیت زندگی با حداقل امکانات را برای حفظ آبرو و شرف‌شان دارند مگر امثال شما کوتاه بیایند و طبل سازش بنوازند.

آقای روحانی!

شما جنگ نکرده قافیه را باخته‌اید. ضعف ندیده از خود ضعف و زردی نشان داده‌اید. هنوز چیزی از روی کار آمدن و روی خوش نشان دادن و خضوع و ابراز اعتماد شما نسبت به درگاه غرب نگذشته بود که امریکا و البته فرانسه مورد اعتماد شما ندای حمله به سوریه سر دادند. مگر دو سال نیست که در سوریه جنگ است؟ پس چرا تا شما آمدید طبل جنگ به صدا درآمد؟! ترسیدید و می‌خواهید امتیاز بدهید؟! بله آن‌ها از این ترس در وجود شما مطلع هستند. این اولین جایزه امریکا به کشورهای سازشکار است: ترس! و متوهم نشوید از این‌که ملت ایران ترسیده است، حتی آن‌هایی که غرب‌گرا هستند به جز معدودی از همکاران همیشگی شما از غرب نمی‌ترسند و شما در این مسیری که پیش گرفته‌اید سخت تنها هستید. هر چند مثل امروز با اتصال به باند قدرت و ثروت ده‌ها روزنامه رنگ و وارنگ راه انداخته باشید و تصویر خندان‌تان را در کنار پرزیدنت چاپ کنند و به خیال خودتان بغض فروخورده پابرهنگان را خفه کرده باشید.

آقای روحانی!

فکر نکنید نمی‌دانیم می‌خواهید به زور اسرائیل را به عنوان دشمن اصلی یعنی امریکا جا بزنید و این نبرد عظیم تاریخی را به آزاد کردن قطعه‌ای زمین محدود کنید. تا وقتی دنیا در دست زورگویان و زرمداران است ما حق نداریم پای از مبارزه بکشیم. وجود ننگی به نام اسرائیل تنها یکی از افتخارات غرب و امریکا در جنایت کردن علیه بشریت است اما تکلیف شما با صدها میلیون نفری که به انواع مختلف توسط این نظام جائر کشته و به زنجیر کشیده شده‌اند چیست؟ تکلیف شما با نظام اقتصادی تبعیض آمیز جهان چیست؟ تکلیف شما با استبداد سیاسی حاکم بر کره زمین چیست؟ تکلیف شما با خون شهیدانی که برای مبارزه با دشمنی که علیه ملت ما شوریده بود جان‌شان را فدا کردند چیست؟! اصلاً تکلیف شما با آن زن و مرد بی‌گناهی که در هواپیمای مسافربری هدف قدرت‌نمایی امریکا قرار گرفتند چیست؟! چگونه پاسخ خون آن‌ها را می دهید؟!

آقای روحانی!

فکر نکنید خانواده‌های شهدا و مظلومان سراسر جهان که با پوست و گوشت و خون‌شان تجاوزها و کشتارها و دسیسه‌های امریکا را تحمل کرده‌اند با این لبخندهای شما فراموشی می‌گیرند. نخیر! ما همان طور که می‌گوئیم و خواهیم گفت «مرگ بر امریکا» ندای «مرگ بر دوستان امریکا» را هم در سر داریم و سر خواهیم داد. شما خواهید دید که بصیرت ملت ایران لزوم این «نفرت مکتبی و الهی» را نشان می‌دهد و این بغض الهی را با تصور «دشمنی بیهوده تاریخی» که شما معرفی می‌کنید و خود را در جایگاه میانجی میان ملت ایران و دولت امریکا قرار داده‌اید جایگزین نخواهد کرد. چه این‌که در این راه خود امریکای جنایت‌کار بهترین خدمت‌کار است و بلاانقطاع جنایاتی مرتکب خواهد شد که سیاست‌های شما همانند دوره اصلاحات رسواتر از همیشه از کار بیرون خواهد آمد. و بدانید این بار که ملت ایران طعم شیرین هشت سال مقاومت سرفرازانه را بار دیگر چشیده است بسیار بر شما سخت‌گیرتر خواهد بود.

 

بعید می‌دانم گوش شما بدهکار باشد چرا که از عوامل فشار آمدن به حضرت امام جهت پذیرفتن قطعنامه خود حضرتعالی بوده‌اید ولی من‌باب مرور تاریخ برای ملت ایران چند کلمه از امام بزرگوار و رهبر عزیزمان در رابطه با امریکا و ارتباط برقرار کردن با آن برای شما نقل می‌کنم. به قول حضرت روح‌الله آن‌ها که خواب امریکا را در سر می‌پرورانند خدا بیدارشان کند. می‌دانم خواهش بیهوده‌ای است ولی حداقل دیگر از خط امام و از امام دم نزنید.

 • ما از خدا مى خواهیم که رابطه قطع بشود. ما ذلت را نخواهیم پذیرفت براى خاطر اینکه یک رابطه با یک ابرقدرت داشته باشیم . شرافتى نیست رابطه داشتن با امثال آمریکا، دولت آمریکا یک شرافت انسانى مع الاسف الآن ندارد که ما بخواهیم به واسطه آن شرافت انسانى اش با آن رابطه داشته باشیم. دولت آمریکا این است که دارید مى بینید که مظلوم را- دارد- در هر جا پیدا مى کند پوست مى کند، هر جا بتواند مى رود و بمب سرشان مى ریزد، هر چه بتواند ذخاء ر ملّت ها را مى برد، ما بخواهیم روابط با اینها داشته باشیم ؟ بهتر این است که ما با اینها روابط نداشته باشیم ، بهتر این است با آنهائى که مى خواهند ما را بچاپند رابطه نداشته باشیم تا یک وقتى که به خود بیایند. (صحیفه نور، جلد: 11، ص : 35)
 • مهمترین و درد آورترین مسأله‌اى که ملّت هاى اسلامى و غیر اسلامى کشورهاى تحت سلطه با آن مواجه است موضوع آمریکاست. دولت آمریکا به عنوان قدرتمندترین کشورهاى جهان براى بیشتر بلعیدن ذخایر مادى کشورهاى تحت سلطه ، از هیچ کوششى فروگذار نمى کند. آمریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است. آمریکا براى سیطره سیاسى و اقتصادى و فرهنگى و نظامى خویش بر جهان زیر سلطه ، از هیچ جنایتى خوددارى نمى نماید. او مردم مظلوم جهان را با تبلیغات وسیعش که به وسیله صهیونیسم سازماندهى مى گردد، استثمار مى نماید. او با ایادى مرموز و خیانتکارش ، چنان خون مردم بى پناه را مى‌مکد که گوئى در جهان هیچ کس جز او و اقمارش حق حیات ندارند.( صحیفه نور، جلد: 13، ص : 83)
 • اینجانب مکرر گفته ام که تمام این سازمان ها و گروه ها براى طرفدارى از قدرتمندان به وجود آمده است و این جمعیت ها به دست قدرتمندان براى سلطه بر ضعیفان و مکیدن خون محرومان جهان بوجود آمده است، تا ببینند که به بهانه نجات جاسوسان چه نقشه اى براى ملّت مظلوم ما طرح کرده اند، تا ببینند و باور کنند که سازمان هاى کذائى آنجا که به نفع قدرتمندان و سرمایه داران بین المللى است حقوق مستضعفین را نادیده گرفته و جز براى سلطه آنان عملى انجام نمى دهد.(صحیفه نور، جلد: 12، ص : 60)
 • زبان این انقلاب و پیام این انقلاب پیامى بود و زبانى بود که نمیتواند و نمیتوانست - به طبع حال - در مرزهاى ایران منحصر بماند؛ یک مفهوم جهانى، یک حقیقت جهانى، یک حقیقت بشرى به وسیله‌ى انقلاب پیام داده شد که هر کسى در دنیا آن را بشنود احساس میکند که به این پیام دلبسته است. آن پیام چیست؟ اگر بخواهیم آن پیام را در شکل اجتماعى و انسانى آن در یک جمله بیان بکنیم: مقابله‌ى با نظام سلطه است؛ این پیام انقلاب است. نظام سلطه، نظام تقسیم دنیا به ظالم و به مظلوم است؛ منطق انقلاب که منطق اسلام است، «لا تَظلِمونَ وَ لا تُظلَمون»(۳) است؛ (بیانات در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران 26 شهریور 92)

 

و السلام علی من اتبع الهدی

رونوشت به تمام مستضعفین جهان


پی‌نوشت: آماده تبعات قضایی این نوشتار از سوی قوه قضائیه اصولگرا هستم که تیغ‌شان همیشه به روی ما گشوده است و هشت سال در برابر بدترین توهین‌ها به دولت و نظام تقریباً ساکت بود

 • محمد مهدی میرزایی پور

بسم الله


بیائید به عنوان نمونه امروز - پنجشنبه 7 شهریور 92 - دکه روزنامه فروشی و تیترهای موجود در آن را بررسی کوتاهی کنیم. در انتهای این لیست بلند بالا آمار و نتایج این بررسی را می‌توانید مشاهده کنید.
هر روز می‌توانید از این سایت صفحه اول روزنامه‌ها را ببینید.
 • آرمان؛ دارای نزدیک‌ترین مواضع نسبت به هاشمی رفسنجانی. اظهار نظر علی مطهری درباره اصلاح‌طلبانه بودن رأی به روحانی، تلاش برای شهردار شدن محسن هاشمی، دلسوزی برای فاطمه هاشمی برای بازپرسی سه ساعته ادعایی و ... لازم به ذکر است حمله امریکا به سوریه چند روزی است خبر اول این روزنامه است. امروز هم هنوز جنگ شروع نشده به استقبال آن رفته است.
 • آسیا؛ روزنامه اقتصادی که دیروز عکسی از ساخت مجسمه هاشمی را به عنوان عکس وسط انتخاب کرده بود و امروز تأثیر مثبت انتخاب روحانی به بازار را با این تیتر عنوان کرد: «رونق کسب و کار در راه است».
 • آفتاب یزد؛ نزدیک به مجمع روحانیون مبارز - سابقه‌دارترین تشکل اصلاح‌طلبان - که در انتخابات 88 از مهدی کروبی حمایت کرده بود و امروز مجسمه هاشمی رفسنجانی را در وسط قرار داده و از گزینه اعتدال‌گرا در شهرداری تهران پشتیبانی می‌کند.
 • ابتکار؛ روزنامه اصلاح‌طلب. تیتر امروز: دستگیری رحیمی معاون اول دولت دهم (که تکذیب شد +) و این بخش از سخنان رهبری: آقای روحانی نقطه قوت کابینه
 • ابرار؛ روزنامه اصلاح‌طلب با تیتر سخنان علی مطهری حاوی ادعای انتقال غیر قانونی 16 میلیارد تومان به دانشگاه احمدی‌نژاد (که تکذیب شد +) و نقل کردن سخنان وکیل فاطمه هاشمی در بیان بی‌گناهی وی
 • ابرار اقتصادی؛ تیترها گویا هستند: سه نهاد اقتصادی مسئول بهبود وضعیت معیشت مردم / دولت احمدی‌نژاد مقصر نواقص بودجه
 • اسرار؛ آیت الله هاشمی: حفظ حماسه مهم‌تر از خلق آن است / محمد رضا عارف: باید به فکر انتخابات مجلس آینده باشیم
 • اصفهان امروز؛ بررسی چگونگی برطرف شدن دشمنی‌ها در روابط ایران و امریکا در سرمقاله / رهبر انقلاب: هیچ انسان منصفی توقع حل سریع مشکلات اقتصادی را ندارد
 • اعتماد؛ از معروف‌ترین روزنامه‌های اصلاح‌طلب. دفاع از محسن هاشمی برای شهرداری / دفاع از فاطمه هاشمی در حاشیه دادگاه / انتشار سخنان محمد رضا عارف خطاب به روحانی
 • افکار؛ تیترها می‌گویند: مطهری: شنیده‌ام رحیمی بازداشت شده / وزارت خارجه انگلیس ممنوعیت سفر به ایران را برداشت و ...
 • اقتصاد پویا؛ راهکارهای جدید دولت برای خروج از فشارهای اقتصادی در اصلاحیه بودجه 92 / انتشار برنامه‌های توسعه بازار سرمایه در برنامه 100 روزه دولت یازدهم
 • ایران؛ ارگان رسمی دولت و خبرگزاری جمهوری اسلامی با تیترهای طبعاً اصلاح‌طلبانه.
 • بهار؛ دارای گرایشات تند اصلاح‌طلبی. انتشار خبر کذب مصاحبه بقایی و بیان پس دادن 16 میلیارد / انتظار برای جنگ سوریه / گفتگو تنها راه حل رفع تحریم‌ها
 • تهران امروز؛ دارای مواضع نزدیک به علی لاریجانی رئیس مجلس. حمایت از شهردار شدن قالیباف و مذاکرات هسته‌ای و مخالفت با جنگ سوریه اصلی‌ترین تیترها
 • جوان؛ اصولگرا متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. خطرناک جلوه دادن حمله به سوریه برای امریکا با استفاده از سخنان رهبر انقلاب اصلی‌ترین تیتر این رسانه.
 • جام جم؛ متعلق به سازمان صدا و سیما و اصطلاحاً اصولگرا و دارای مواضع غیر صریح در مسائل سیاست داخلی. مخالفت با جنگ علیه سوریه و نقل سخنان رهبر انقلاب
 • خراسان؛ اصولگرا. یکی از تیترها: ادامه واکنش‌ها به برداشت 16 میلیارد تومانی از حساب ریاست جمهوری و سکوت مسئولان دولت دهم
 • خورشید؛ متعلق به سازمان تأمین اجتماعی و حامی دولت حسن روحانی.
 • دنیای اقتصاد؛ روزنامه با گرایشات کارگزارانی و اکنون اصلاح‌طلبانه. تیتری دو پهلو و متنی شدیداً جانب‌دارانه در دفاع از ادعای حل مشکلات کشور در 100 روز توسط رئیس جمهور
 • رسالت؛ روزنامه راست قدیم و اصولگرای جدید.
 • روزان؛ ظاهراً اصولگرا. قول بقایی برای بازگرداندن 16 میلیارد تومان
 • تابناک؛ متعلق به نزدیکان محسن رضایی. گرافیک اطلاع‌رسان: خط قرمز شکست (با موضوع تکذیب شده احضار محمد رضا رحیمی و بازجویی از وی توسط قوه قضائیه)
 • زاینده رود؛ با تیترهای حامی دولت مثل: نهاوندیان: شوک‌های اقتصادی در رویکرد اعتدال جایی ندارد / آقای روحانی خود نقطه قوت کابینه است و ...
 • سرخاب؛ تیتر: اصولگرایی و اصلاح‌طلبی در دولت اعتدال مهم نیست.
 • شرق؛ از مهم‌ترین روزنامه‌ها و قدیمی‌ترین روزنامه‌های اصلاح‌طلب. انتظار برای شروع جنگ سوریه، بازتاب نشست شخصیت‌های کارگزاران و اصلاح‌طلب درباره تعریف اعتدال و افراط به عنوان تیتر یک.
 • شهروند؛ روزنامه‌ای دولتی متعلق به سازمان هلال احمر با تیترهایی در حمایت از دولت روحانی.
 • عصر اقتصاد؛ با مواضع مشخص اصلاح‌طلبانه نقل قول‌هایی از وزیر ارشاد، وزیر مسکن و طرح احتمال وقوع سونامی بیکاری ظاهراً در نتیجه کارهای دولت گذشته
 • عصر ایرانیان؛ سرمقاله‌ای از علی مطهری، انتشار خبر کذب بازجویی از محمد رضا رحیمی
 • قانون؛ تیتر کردن احضار و بازداشت رحیمی، ارزانی در راه بازار کالاهای اساسی و ... در حمایت از دولت حسن روحانی
 • کار و کارگر؛ متعلق به خانه کارگر و متعلق به علیرضا محجوب چهره شاخص اصلاح‌طلب در مجلس
 • کسب و کار؛ با تیترهایی به نقل از وزرا و مقامات دولت
 • کیهان؛ با سابقه‌ترین روزنامه اصولگرا با مواضع روشن که امروز بیشتر تیترهای خود را به مسائل جهان اسلام اختصاص داده است و انتقادی درباره مسکن مهر از دولت.
 • مردم‌سالاری؛ با مدیر مسئولی چهره معروف اصلاح‌طلب یعنی مصطفی کواکبیان با تیتری از هاشمی رفسنجانی در لزوم حفاظت از حماسه و اتهام برداشت غیرقانونی 16 میلیارد تومان از بیت‌المال برای دانشگاه ایرانیان توسط احمدی‌نژاد
 • مناقصه مزایده؛ خصوصی‌سازی‌های دولت قبل مجدداً بررسی شود و ...
 • همشهری؛ متعلق به شهرداری تهران و معروف به اصولگرا؛ حمایت از شهردار شدن مجدد قالیباف با نقل قول از پرویز پرستویی.
 • چلچراغ؛ هفته‌نامه‌ای با گرایشات تند اصلاح‌طلبانه
 • امرداد؛ روزنامه پان ایرانیست حاوی این تیتر: آوار دولت‌های نهم و دهم بر سر میراث نیاکان!
 • ستاره صبح؛ تیتر یک: با استقرار دولت یازدهم امیدها زنده شد / احمد شیرزاد: بی‌عدالتی موجب خیزش اجتماعی می‌شود و ...
 • روزنامه‌های قدس، کائنات و سیاست روز هم در زمره روزنامه‌های اصولگرا دسته‌بندی می‌شوند و ظاهراً وابسته به ارگان‌های دولتی و شبه‌دولتی هستند. همچنین هفته‌نامه پنجره و هفته‌نامه 9 دی از دیگر نشریات اصولگرا هستند.
 • روزنامه‌های ندای رسا، نقد حال، پرکار نیز به نظر دارای مواضع اصلاح‌طلبانه هستند. همچنین ماهنامه مهرنامه و هفته‌نامه‌های آسمان و اندیشه پویا از دیگر نشریات اصلاح طلب هستند.
آمارها:
 • تعداد کل روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌های بررسی شده: 79
 • تعداد اصلاح‌طلبان: 33 (آرمان، آسیا، آفتاب یزد، ابتکار، ابرار، ابرار اقتصادی، اسرار، اصفهان امروز، اعتماد، افکار، اقتصاد پویا، ایران، بهار، خورشید، دنیای اقتصاد، زاینده رود، شرق، شهروند، عصر اقتصاد، عصر ایرانیان، قانون، کار و کارگر، کسب و کار، مردم‌سالاری، مناقصه مزایده، چلچراغ، ستاره صبح، ندای رسا، نقد حال، پرکار، مهرنامه، آسمان و اندیشه پویا)
 • تعداد اصولگرایان: 12 (تهران امروز، جام جم، جوان، خراسان، رسالت، کیهان، همشهری، قدس، کائنات، سیاست روز، پنجره و 9 دی)
 • روزنامه‌های امرداد و تابناک هم مواضعی چندان متفاوت از دو گروه فوق ندارند.
 • تعداد روزنامه‌های ورزشی: 7
 •  تعداد نشریات نسبتاً غیر سیاسی: 25 (هفت صبح، آفرینش، اصفهان زیبا، اطلاعات، جمهوری اسلامی، Iran Daily، Tehran Times، بانی فیلم، جهان اقتصاد، صنعت، حسبان، حمایت، روزان، سرخاب، فرهیختگان، گسترش، سفیر قلم، سلامت، نخست، همشهری جوان، بیدارگر، سمنان، بورس، عصر ارتباطات و حاشیه)
 • به این موارد اضافه کنید ده‌ها روزنامه و نشریه زردی که در دکه‌ها یافت می‌شوند.
آمارهای دیگر:
 • امروز نزدیک به 50 تیتر مختلف در حمایت از هاشمی رفسنجانی یا خانواده وی در روزنامه‌های مختلف کار شد. از جمله ساخت مجسمه وی و دادگاه فاطمه هاشمی و شهردار شدن محسن هاشمی. هیچ تیتری علیه این خانواده منتشر نشد.
 • ده‌ها تیتر مختلف علیه دکتر احمدی‌نژاد در روزنامه‌های مختلف تحت عناوین مختلف کار شد. علی الخصوص مسأله 16 میلیارد مربوط به دانشگاه ایرانیان که بخش عمده‌ای از این تیترها تکذیب شدند.
 • در حالی که نزدیک به 100 تیتر مختلف به حمایت از عملکرد دولت روحانی اختصاص داشت به غیر از یک مورد - روزنامه کیهان - هیچ تیتری علیه عملکرد دولت حسن روحانی کار نشد.
 • بزرگی قدرت مقاومت یا بزرگی قدرت امریکا در حمله به سوریه و موضوع شهردار شدن محمد باقر قالیباف یا محسن هاشمی موارد اصلی بودند که در میان رسانه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا مورد اختلاف بودند.
 • هر دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا به صورت واضحی دارای خطوط خبری مشخصی هستند. رسانه‌های اصلاح‌طلب بزرگ نشان دادن قدرت امریکا در حمله به سوریه و انتظار کشیدن برای آن، حمایت از هاشمی رفسنجانی و خانواده وی و متهم کردن احمدی‌نژاد در رأس خطوط خبری‌شان است. در رسانه‌های اصولگرا خطرناک جلوه داده شدن حمله به سوریه و حمایت از شهردار شدن قالیباف از خطوط اصلی است. این خطوط خبری تا حد زیادی در دو گروه به صورت منسجمی دنبال می‌شوند و تخطی از آن مشاهده نمی‌شود.
 • رسانه‌های اصلاح‌طلب علی رغم تعددی که دارند تقریباً هرگز هیچ مطلبی علیه یکدیگر کار نمی‌کنند. رسانه‌های اصولگرا هم همین طور هستند. (شاید هفته نامه 9 دی در این بین استثناء است).
 • در حالی که دکه‌های روزنامه فروشی در قبضه محض اصلاح‌طلبان است هم آنان مدعی عدم وجود آزادی بیان در کشور هستند.
 • به غیر از روزنامه‌هایی که صراحتاً مربوط به یک ارگان خاص می‌شوند منابع مالی هیچ‌یک از رسانه‌های فوق شفاف نیست. همچنین میزان هزینه‌کرد و درآمد هیچ یک از روزنامه‌های فوق مشخص نیست.
 • هیج روزنامه‌ای مربوط به دولت نهم و دهم نمی‌شود و هیچ روزنامه‌ای از عملکرد این دولت‌ها ابداً دفاع نمی‌کند.
نتیجه گیری
 • آنچه پیش از این درباره روزنامه‌های زنجیره‌ای گفته می‌شد این بار با سیری آرام‌تر و البته نتیجه‌ای به همان شدت در گروه اصلاح‌طلب اتفاق افتاده است و این سیر با افتادن روزنامه‌های دولتی به دست دولت روحانی تکمیل شده است.
 • گروه اصولگرا ظاهراً روش مقابله به مثل را پیش گرفته است و اقدام به راه‌اندازی سایت‌ها و روزنامه‌های هماهنگ با مواضع خود کرده یا روزنامه‌های موجود را تحت تأثیر خطوط خبری خود قرار داده است. البته به وضوح انسجام اصلاح‌طلبان در القای خطوط خبری خاص چه در کمیت و چه در کیفیت بسیار بیشتر است. احتمالاً باید منتظر عکس‌العمل‌هایی در این زمینه از سوی اصولگرایان باشیم.
 • خط مشترک رسانه‌های اصلاح طلب و اصولگرا زدن دولت نهم و دهم است و عملکرد این دولت هیچ مدافعی در رسانه‌ها ندارد. این اولین دولتی است که پس از رفتنش هیچ رسانه‌ای برای حمایت از خود شکل نداد.
 • ساختار رسیدن تریبون به دست افراد ذی‌صلاح در کشور دچار ایراد است. باید به صورت عادلانه‌تری فرصت‌های برابر برای گرفتن تریبون‌های ملی برای نخبگان فراهم شود. مشخصاً جریان عدالتخواه به دلیل عدم وابستگی به باندهای قدرت و ثروت به جز رسانه‌های مجانی مثل شبکه‌های اجتماعی که برد محدودی دارند تقریباً دسترسی - و امید دسترسی -  به هیچ رسانه جریان‌سازی ندارد.
 • به طور کاملاً مشخصی صحنه گردان و مهم‌ترین محل سرمایه‌گذاری و امید غرب‌گرایان در کشور شخص هاشمی رفسنجانی و خاندان وی هستند.
 • عدم شفافیت در محل درآمد این روزنامه‌ها و سایت‌ها باعث بوجود آمدن زمینه توطئه و فساد در فضای رسانه‌ای کشور شده است که منجر به شکل‌گیری فضای سیاسی مریض و احزاب وابسته و بی‌اعتمادی عمومی به نظام می‌شود.
چند کلمه آخر
مجلس، رئیس جمهور و مسئولینی غیر وابسته به این باندهای قدرت و ثروت می‌خواهیم. مسئولینی که با منطق باندی اصولگرایی یا اصلاح‌طلبی درباره دیگران حکم نکنند و به دنبال خدمت باشند.
به همین دلیل علاوه بر احمدی‌نژاد به خاطر استقلال کاملش به جبهه پایداری به خاطر استقلال نسبی‌اش - علی رغم انتقاداتی که دارم - احترام می‌گذارم.
معتقدم مردم ما با هوش هستند و قواعد بازی سیاست را بلدند و به زودی این گروه‌های مستکبر را زمین خواهند زد هر چند تمام تریبون‌های عالم مال آن‌ها باشد.
 • محمد مهدی میرزایی پور