دردنـــــامه

زین آتش نهفته که در سینه من است، خورشید شعله‌ای است که در آسمان گرفت

دردنـــــامه

زین آتش نهفته که در سینه من است، خورشید شعله‌ای است که در آسمان گرفت

تنها ره سعادت
شهادت طلبی است

لطفاً به اظهارات آقای روحانی توجه نکنید!

يكشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۳، ۰۶:۲۶ ب.ظ

بسم الله


چندین بار است مشاهده می‌کنم که دوستان نسبت به اظهارات آقای روحانی عکس‌العمل‌های شدید نشان می‌دهند. در حالی که به نظر می‌رسد ایشان اساساً این حرف‌ها را برای منظور دیگری می‌زند.

واقعیت این است که رئیس جمهور در حفره‌ای گفتمانی خود را گیر انداخته است. پس از وعده و وعیدهای گسترده درباره به ثمر رسیدن اقتصاد کشور با توافق ژنو ظرف 100 روز و بی‌نتیجه بودن انبوه این وعده‌ها - که مثلاً در بالا رفتن قیمت دلار و ارزان شدن نفت و عدم تغییر در زندگی مردم خودش را نشان داده - وی با کاهش اعتماد عمومی مواجه است.

خصوصاً این دولت دولتی است که بدنه اجتماعی بسیار پائینی دارد. شخصیت‌های شاخصی وجود ندارند که برای این دولت هزینه کنند و به نفع عملکردهای او فعالیت تبلیغاتی نمایند و تصویرسازی صورت گرفته از امریکا به عنوان موجودی مؤدب و باهوش! بیش از هر زمانی رنگ باخته است.

همه این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا روحانی تلاش کند سخنانی بگوید که او را در حال مبارزه به مردم نشان بدهد. او البته اعتقاد چندانی به این سخنان ندارد و حتی در میان اعضای کابینه خودش نیز اشتراک نظر چندانی درباره اظهارات جنجالی او که هر از چند گاهی گفته می‌شوند مشاهده نمی‌شود.

مثلاً وقتی روحانی 26 آذر در سخنان خود به سازمان اطلاعات سپاه و تا حدی خود سپاه حمله‌ور شد و گفت «باید از تجمیع قدرت را از بین ببریم، با تجمیع قدرت دریک نهاد، فساد درست می شود. اگر تفنگ، پول، روزنامه، سایت و تبلیغات همه در یک جا جمع شود حتما فساد است، شک نکنید. دنیا عقلش رسیده که این قدرت ها را تفکیک کرده است.» نوبخت با فاصله کوتاهی ( از فعالیت سپاه در عرصه اقتصادی تجلیل کرد طوری که این سخنان نوبخت به توصیف بی‌سابقه نوبخت از همکاری نجیبانه سپاه با دولت تعبیر شد. اظهارات نوبخت در جمع فرماندهان سپاه نیز جای توجه دارد!

یا مثلاً درباره فرستادن دلواپسان به جهنم هم شاهد چنین رفتار ظاهراً عجیبی بودیم. اگرچه این کار رئیس جمهور در کوتاه مدت به ضرر او تمام می‌شد ولی روحانی نسبت به عواقب بلند مدت موضع‌گیری‌های توخالی ولی تندش آگاه است.

همچنین می‌شود به اظهارات شگفت‌انگیز رئیس جمهور در بحبوحه موضوع اسیدپاشی توجه کرد. او به طور جالبی درست در هنگامی به دلیل بسیار احمقانه اسیدپاشی جامعه مذهبی کشور متهم می‌شدند و چیزی که اصلاً در مخیله نمی‌آید به آن‌ها نسبت داده می‌شد طی سخنرانی جالبی به این اتهام دامن زد و نسبت به لزوم در پیش گرفته شدن راه درست برای امر به معروف و نهی از منکر سخن گفت! و بعدش دوباره این اظهارات را پس گرفت!

اظهارات او درباره درس مذاکره و تعامل از عاشورا هم نمونه دیگری از این رفتارهای جنجال طلبانه بود.

یا مثلاً درباره عدم لزوم به رأی گذاشته شدن توافق احتمالی با امریکا در مجلس که توسط حسام الدین آشنا اولین بار بیان شد و بعد تکذیب شد نیز باید چنین دیدگاهی داشته باشیم. مثلاً دقت داشته باشید که آقای عراقچی در جلسات مختلف بیان می‌دارد که مذاکرات مسقط بسیار مذاکرات بدی بود و با برخورد تندی که امریکایی‌ها داشتند عملاً مذاکرات تا آستانه شکست پیش رفت و ما فقط به شهر وین رفتیم تا مسئول شکست مذاکرات را تعیین کنیم! که البته مذاکرات باز هم 7 ماه تمدید شد! اما مذاکرات مسقط 19 آبان پایان یافته بود و مطابق ادعای عراقچی اگر راست گفته باشد! وضعیت اصلاً طوری نبود که توافقی شکل بگیرد اما آقای آشنا در 25 آبان و در حین مذاکرات وین این حرف جالب خود را گفت که «نباید با طرح بحث تایید مذاکرات نهایی از سوی مجلس سطح آن را پایین بیاوریم»! و طوری وانمود می‌کند که گویا توافقی در حال شکل‌گیری است. (البته وی بعداً اظهاراتش را تکذیب کرد که فایلش منتشر شد)

درباره اظهارات اخیر روحانی نیز باید چنین رویکردی داشت. او اخیراً گفته است که «منافع مشترک اساس بحث سیاست خارجی است و اصول و آرمان در سیاست خارجی بحث نمی شود.» و نیز ادامه داده است «آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست بلکه به قلب و اراده ما وصل است؛ اگر از آن طرف ما شفافیت بیشتری نشان دهیم و فلان غنی سازی که به آن نیاز نداریم متوقف کنیم یعنی آرمان ما رفت؟» او همچنین در ادامه با اظهارات تحریک‌آمیز خود دامن زده و بحث تکراری رفراندوم - احتمالاً برای توافق هسته‌ای با امریکا - را مطرح کرده است. البته مشخص است دولتی که تقریباً در تمام برنامه‌های اعلامی‌اش با شکست و انتقادات جدی مواجه است و بدنه سیاسی حمایت‌کننده جدی ندارد جدی کردن موضوع همه‌پرسی برایش یا غیر ممکن یا بسیار هزینه‌بردار است. صحبتی که افرادی بسیار بنیه‌دارتر از او در عرصه سیاسی مطرح کردند ولی موفقیت و اقبالی در آن نیافتند چطور ممکن است به صورت جدی از دهان حسن روحانی خارج شده باشد؟ مگر اینکه قصد و منظور دیگری در کار باشد.

روحانی به این ترتیب به تیترهای روزنامه‌ها بر می‌گردد و «رئیس جمهور» می‌ماند. رئیس جمهوری که می‌تواند «موج‌آفرین» باشد و هر روز ذهن مردم و طرفداران‌اش را به سمت و سو و جبهه جدیدی منحرف می‌کند و به این صورت خود را در خط مقدم مبارزه و در حال تلاش شبانه‌روزی و دردمند نشان و در سر خط خبرهای کشور نگه می‌دارد.

بهترین کار با چنین رفتارهایی سکوت است. هرچقدر بیشتر به چنین شخصی محل بگذارید به مقصود اصلی او کمک کرده‌اید در حالی که شکست این فرد در همین است که نتواند توجه دیگران را با بهانه‌های واهی جلب کند. امروز هم اظهارات حسن روحانی مسأله فرعی است و تلاش‌های او بیشتر برای جبران ضعف‌های فراوان در تحقق شعارهایش برای در عرصه ماندن است.

در حقیقت آقای روحانی همان طور که خودش درباره سیاست خارجی و مذاکرات اشاره کرده در سیاست داخلی هم به هیچ اصول و آرمانی اعتقاد ندارد و به سان یک سیاستمدار صد در صد مدرن در صدد حفظ جایگاه خود و هم‌گروهی‌های خود در قدرت است و همین روش را برای ادامه کل کشور نیز تجویز می‌کند و بی‌پرده درباره این روش خود سخن می‌گوید. اساس احزابمدرن غربی نیز اینچنین هستند. جالب اینجاست که در مقابل مکرر از سیاست‌مداران امریکایی می‌شنویم حفظ امنیت اسرائیل سیاست اصولی و اولویت اول امریکاست! (مثلاً جان کری در سخنان اخیر خود در دفاع از توافق ژنو این سخن را بیان کرد +) از این نظر او به طور کلی رویکردی حتی بدتر از اصلاح‌طلبان به اداره امور کشور دارد.

امیدوارم این بار جریان حزب‌الله مسأله فرعی را تشخیص بدهد و به جای بزرگ کردن روحانی ضمن جواب مستدل و با آرامش به سخنان او با در حاشیه نگه‌داشتن این جنجال‌ها این نقشه را تکمیل ننماید و به جای آن تلاش کند تا بی‌ثمر بودن مسیر اعتماد به کدخدا حتی برای منافع ملی را به مردم نشان بدهد تا فاجعه‌ای مانند توافقنامه ژنو و بدتر از آن تکرار نشود.

  • محمد مهدی میرزایی پور

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی